Idősek otthona: hogyan válasszunk idősotthont
A magányosság, kiszolgáltatottság elkerülése, nyugodt, harmonikus feltételek mellett lehet talán a fő cél, amikor idősotthonba költözés mellett döntünk. Ez nem feltétlenül jelenti az önállóságunk feladását, sokkal inkább a hátralévő időnk lehetőség szerint önállóságunk megőrzése mellett, családias hangulatban, szakképzett orvosok és ápolók felügyelete melletti eltöltését jelenti.
Egy öregek otthona segít abban, hogy megszűnjenek a napi gondok, megadattasson a békés öregkor. Hogyan válasszunk az idősotthonok között?
Egészségügyi szolgáltatások
Az egyik legfontosabb szempont talán, hogy az idősotthonba költözött nyugdíjasok milyen egészségügyi szolgáltatásban részesülnek. A szociális törvény ugyan előír bizonyos gondozási szolgáltatásokat, egy jobban felszerelt idősotthon azonban ezeken túlmenő egészségügyi szolgáltatásokkal óvja a bentlakók egészségét.
Háziorvos és szakorvosok
Az otthonba költözők akár több száz km-es távolságba is kerülhetnek régi lakhelyüktől, így értelemszerűen helyi háziorvosi ellátásra lesz szükségük. Nem minden problémát tud azonban egy háziorvos kezelni. Idős korban megszaporodnak a speciális – szakorvosi – felügyeletet igénylő megbetegedések, problémák.
Az idősek otthona fel kell, hogy legyen készülve ezeknek a problémáknak helyben történő kezelésére, a következő szakorvosi rendelések biztosítására: urológus, bőrgyógyász, ortopéd szakorvos, fogorvos, pszichológus, rheumatológus, neurológus.
Gyógyászati segédeszközök, gyógyszerek
A szociális törvényben meghatározott gyógyszerek térítésmentes szolgáltatása mellett, lényeges kérdés, hogy az intézmény milyen egyéb gyógyászati segédeszközöket (hallókészülék, járókeret, tolókocsi, talpbetét, gyógycipő) tud biztosítani, valamint a gyógyszerek felírása és kiváltása házon belül megoldható-e (pl. házi gyógyszertár szolgáltatás).
Szakápolás, házi gondozás
Egy nyugdíjas otthon kényelme és az ott lakókra fordított figyelem össze sem hasonlítható a korházi kezelésekkel. A cél tehát az, hogy korházi ápolásra a lehető legkevesebbszer, legrövidebb ideig, legfeljebb az akut betegségek vagy műtétet igénylő beavatkozások esetén legyen szükség. Képzett szakápolók 24 órás felügyeletet tudnak biztosítani, gyógyító és ellenőrző feladatok elvégzésére, ezáltal lényegesen csökkenthető a korházi ápolás szükségessége.
Gyógytornász és rehabilitáció
A műtétek, sérülések utáni rehabilitáció során elengedhetetlen a megfelelő infrastruktúra (tornaterem, uszoda, szauna) megléte, valamint a szakképzett gyógytornászok és gyógymasszőrök segítsége. A minél gyorsabb rehabilitációt szakértő felügyelet melletti úszó és tornatermi foglalkozások lényegesen elősegíthetik.
Lakhatás és elhelyezkedés
Ahogyan egy lakás, vagy családi ház vásárlásakor is, úgy az idősotthon kiválasztásakor is fontos szempont annak elhelyezkedése, a lokáció. Nem mindegy például, hogy szeretteinknek mennyit kell utazniuk, amikor látogatóba jönnek, mint ahogyan az sem, hogy mennyire zöld a környezet, ahol az otthon elhelyezkedik. Minél erdősebb, patakos a környező vidék, annál jobb, frissebb lesz a levegő.
Az jó elhelyezkedésen túl előny, hogyha van 24 órás portaszolgálat (recepció), esetleg érték- és vagyonmegőrző szolgáltatás is.
Egy lakrészben, vagy szobában maximum két fő kerüljön elhelyezésre. A lakószobák legyenek közművesítve (áram, víz, csatorna), a megfelelő fűtésről házközponti kazán gondoskodjon, a hőfokot pedig a szobákban egyedileg lehessen szabályozni.
Ez fontos szempont lehet, hiszen idős korban sokan fázósak, számukra megoldható kell, hogy legyen a jó közérzetet biztosító megfelelő hőmérséklet. Nem feltétlenül alapelvárás, de tekintettel az egyre melegebb nyarakra nem árt, hogyha a szobák klimatizáltak.
Ellátás és szabadidő
Az étkeztetés tekintetében az idősotthon legalább napi 4-5 étkezési lehetőséget kell, hogy lehetővé tegyen úgy, hogy a bentlakók több menüből is tudjanak választani. Tekintettel kell legyenek a különböző ételallergiás problémákra, diabetikus étrenddel is kell tudniuk szolgálni, vagy éppen orvos, vagy dietetikus által előírt diétás igényeket is ki kell tudjanak elégíteni.
A tisztálkodási csomag legyen jól felszerelt, egyéni igényeket vegyék figyelembe. Az otthon lakóinak ruházatának mosása, vasalása magától értetődő kell legyen.
Könyvtár és társalgók
Sokan szeretik könyvolvasással elütni idejüket, de nem feltétlenül tudnak megbarátkozni a könyvek digitális formájával. Számukra a nyomtatott könyvek kifogyhatatlan tárháza - a könyvtár – okozhat örömöt a mindennapok során.
A társalgók és a könyvtár adhat otthont a különböző közösségi kluboknak, felolvasó esteknek, melyek tovább színesíthetik a hétköznapokat.
Buszos kirándulások
Az, hogy valaki megöregszik, még nem jelenti azt, hogy ne szeretne alkalomadtán elmenni egy szép tájat, egy másik várost megnézni. A szervezett belföldi és külföldi buszkirándulások remek lehetőséget adnak a kimozdulásra, levegőváltozásra.
Kábeltelevízió, internet és moziest
Manapság már nem számít nagydolognak, hogy otthonunkban akár 100 tévécsatorna műsora közül válogathatunk. Az ehhez szokott emberek hiányolnák kedvenc műsoraikat, sorozataikat, hogyha az idősek otthona nem rendelkezne hasonló televíziós lehetőségekkel.
Amennyiben van külön mozi-szoba, úgy lehet tartani közös filmnéző esteket, amik keretében az idősek közösen, jó hangulatban nézhetik meg kedvenc mozifilmüket.
Nem csak a fiatalabb generáció használja napi rendszerességgel az internetet, egyre szélesebb körben használják az idősebb emberek is. Biztosítani kell számukra lehetőséget a világháló használatára, valamint ha megoldható, akkor számítógépes szakkör keretein belül segíteni őket kiigazodni az internetes világban.